Menü Bezárás

9 látszólag pozitívnak tűnő szokás, ami valójában többet árt, mint használ

A fogyás kihívást jelenthet, és ha sokat olvasol róla az interneten, az is zavaró lehet. Rengeteg oldal és blog van tele egészségügyi és fogyókúrás tippekkel, és nagyon sok közülük igaznak és hasznosnak tűnik. Bár mindig fontos, hogy beszéljünk egy orvossal vagy táplálkozási szakemberrel, néha csak egy gyors ellenőrzés teljesen új megvilágításba helyezi ezeket a dolgokat.

Mi úgy döntöttünk, hogy ellenőrzünk néhány gyakori “egészséges szokást”. És néhány eredmény igazán meglepő volt. Nézd meg!

Kevesebbet alszol, hogy reggelente edzhess

A reggeli edzés nagyszerű lehetőség lehet. Megfelel a szervezet természetes hormoningadozásainak, segít a fókuszban és a hangulatban egész nap, és segít szabályozni az étvágyat. Ha azonban kompromisszumot kötsz az ideális alvásidővel, az visszafelé sülhet el. Az alváskorlátozás összefüggésbe hozható a fokozott éhségérzettel és ételfogyasztással, ami a súlygyarapodás és az elhízás nagyobb kockázatával jár.

Naponta edzel

Ahhoz, hogy valóban változást érj el az életedben, a rendszeres edzéstervnek mindenképpen olyan rutinná kell válnia számodra, mint az evés vagy az alvás. De 7-10 naponta mindig tarts egy napot a pihenésre. Ennek oka, hogy a szervezetnek szüksége van az izomszövetben lévő mikroszkopikus szakadások kijavítására, valamint a tejsav- és glikogénszint kiegyensúlyozására. Ez időt ad az izmok megerősödésére, és csökkenti a sérülésveszélyt.

A túl sok edzés mellékvesefáradtságot okozhat, és valójában növeli a súlygyarapodást, különösen a has körül. Ez a kortizol, egy természetes stresszhormon számlájára írható, ami az anyagcseréd szabályozásáért felelős. Itt egy profi tipp: a kortizol közvetlenül összefügg a stresszel is, ezért ügyelj arra, hogy eleget pihenj, mind fizikailag, mind mentálisan!

Túl sokat alszol

Lehet, hogy inkább az ellenkezőjét szoktuk hallani, de ez is igaz. Ahogyan a kevés alvás is ártalmas, a túl sok alvás is növeli a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát, mint például a szívkoszorúér-betegség, a cukorbetegség, a szorongás és az elhízás. Ha úgy érzed, hogy az éjszakánként 7-8 óra alvás “nem elég”, vagy egy jól átaludt éjszaka után is fáradtnak érzi magát, fontold meg, hogy felkeresed az orvosodat.

Nem fogyasztasz elég zsírt

Ez természetesen az egészséges zsírokra vonatkozik. A zsírok rossz hírnévre tettek szert, pedig a kiegyensúlyozott, egészséges étrend részét képezik, és a szervezetünknek szüksége van rájuk. Segítenek a vitaminok felszívódásában, támogatják a sejtnövekedést, az agy és a szem egészségét, a gyógyulást és a hormontermelést, hogy csak néhányat említsünk. És ők a legjobb energiaforrás a szervezetünk számára.

Ha lomhának érzed magad, gyakran éhes, fájnak az ízületeid, vagy a szokásosnál többször megfázol, akkor érdemes több egészséges zsírt fogyasztania. Ezt megtalálhatjuk a sajtban és a tojásban, az olívavajban vagy repceolajban, a diófélékben és az avokádóban, valamint a chia- vagy lenmagban. Csak próbáld meg elkerülni a hidrogénezett olajokból származó transzzsírokat, amelyek gyakran megtalálhatók a feldolgozott élelmiszerekben.

Zéró tolerancia a cukorral szemben

A cukorbetegség kockázatának csökkentésétől és a lassabb öregedéstől kezdve a jobb alvásig és a fogyásig, a cukorcsökkentés előnyei óriásiak. A cukorral szembeni zéró tolerancia azonban ahhoz vezethet, hogy mesterséges édesítőszereket tartalmazó élelmiszereket adunk hozzá, és ezek a termékek ugyanolyan károsak lehetnek, mint maga a cukor, és elősegíthetik a cukorbetegséget és az elhízást.

A cukor része lehet a kiegyensúlyozott étrendnek, csak gyümölcslé vagy sütemény helyett válasszunk egész gyümölcsöket. Így a természetes rostokat is fogyasztasz, amelyek segítenek a szervezetnek a legjobban hasznosítani azokat.

Teljesen elhagyod a tojássárgáját

A tojás a legtáplálóbb élelmiszerek közé tartozik. Rengeteg vitamint tartalmaznak, és szinte minden tápanyagból van bennük egy kevés, amire a szervezetünknek szüksége van. De ha elhagyod a tojássárgáját, a tápanyagok több mint felét “kidobod”. Ráadásul a sárgájában van a kolin, egy ritka tápanyag, amely a sejtmembránok felépítéséhez szükséges, és különleges szerepet játszik az agyban.

Az egész tojás által biztosított zsír jótékony hatású – olyannyira, hogy összefüggésbe hozható a szívbetegségek kockázatának csökkentésével és a “jó” koleszterinszint növelésével.

A saláták fogyasztása a fehérje előtt

A saláták nagyszerűek, de ha csak salátával tömöd tele a gyomrod, lehet, hogy nem hagysz elég helyet a megfelelő mennyiségű fehérjének. A fehérje a szervezet minden sejtjének létrehozásában és fenntartásában is szerepet játszik. Nélküle izomtömeget veszíthetünk, gyengébb lehet az immunrendszerünk, a hajunk és a körmünk.

Emellett valószínűleg kevésbé fogod magad elégedettnek érezni az alacsony fehérjetartalmú étkezések után, és gyakran leszel éhesebb. A magas fehérjetartalmú diétákhoz fokozottabb anyagcsere, valamint a kalóriabevitel és a sóvárgás csökkenése társul.

Ízesített joghurtok fogyasztása

A joghurtfogyasztás egészséges szokásnak számít, mivel tele van egészségügyi előnyökkel. Kalciumot, probiotikumokat, amelyek jót tesznek a mikrobiomunknak és az immunrendszerünknek, vitaminokat, fehérjét, és még sorolhatnánk. Azonban a legtöbb ízesített joghurt, amit vásárolunk, sok hozzáadott cukrot és édesítőszert tartalmaz. Tehát, ha nagyon szereted a gyümölcsös joghurtot, gondolkodj el azon, hogy egy természetesebb joghurthoz adj hozzá saját gyümölcsöt.

Túl sok vizet iszol

Jól esik a folyadék a szervezetünknek, sokkal éberebbek leszünk, illetve fizikailag is megerősödünk tőle. De, ahogy mondani szokták, a jóból is megárt a sok, tudnunk kell hol a határ. A túlhidratáltságnak szinte ugyanolyan tünetei vannak, mint a kiszáradásnak. Fejfájás, fáradékonyság, de akár hangulatváltozások is jellemezhetik. Ritkább esetben akár olyan mellékhatásai is lehetnek, mint az izomgörcsök, vagy az ájulás. Maga a túlhidratáltság szerencsére nagyon ritka.

A túl sok folyadék fogyasztása hosszú távon megterheli a testet, és nem csak fizikai, hanem mentális következményei is lehetnek. Először fejfájás, fáradékonyság jelentkezik, később romlik a koncentrációkészség, az anyagcserénk és a tünetek súlyosbodásával, akár az agyvérzést is kaphatunk. Hosszú távon a túl sok víz fogyasztása hyponatraemiát is okozhat. Mivel a sejtjeink fel tudják dolgozni vízfogyasztásunkat, el tudják raktározni a vizet, ezért nem itt okozza a legtöbb problémát a túlhidratáltság. Az agyunk viszont a koponyánk kemény csontozatában helyezkedik el, így nem tud tágulni, nem tudja felvenni azt a vízmennyiséget, amit mi megkívánunk. Ezáltal alakul ki a fejfájás, hányinger, szédülés és a zavart tudat.

loading...